Jak wykopać studnię

Jak wykopać studnię? Wybór określonego rodzaju studni, a także metody, która w tym celu posłuży, uzależnione są w dużej mierze od potrzeb. Ujęcie wody jest zdecydowanie niezbędne dla każdej działki, jednak w zależności od warunków, najlepsze rozwiązanie może być nieco inne. W niektórych przypadkach wystarczające są tak zwane abisynki, jednak w zdecydowanej większości przypadków konieczne są studnie głębinowe, tworzone z użyciem profesjonalnego sprzętu do odwiertów.

Jakie są rodzaje studni?

Wskazać można kilka jej rodzajów – między innymi głębinową, abisyńską oraz kręgowe. Na chwilę obecną ten ostatni ich rodzaj jest wykorzystywany bardzo rzadko z uwagi na niską wydajność. Ze względu na niezbyt dużą głębokość, również jakość wody pozostawiała wiele do życzenia.

Jeśli chodzi o pozostałe dwa rodzaje studni, różnią się one między sobą nie tylko kosztami, ale również metodą wykonania. Studnię głębinową jest nieco ciężej stworzyć, ale jednocześnie zapewnia najlepszą wydajność.

Kiedy studnia okazuje się przydatna?

Warto stworzyć na działce studnię przede wszystkim jeszcze zanim zostanie ona podłączona do sieci wodociągowej (na przykład przed budową domu). Możliwość skorzystania z wody do różnych celów jest bardzo wygodna – szczególnie gdy potrzeba jej sporo, a wciąż brak dostępu. W takiej sytuacji posiadanie ujęcia wody w postaci własnej studni może okazać się ogromnym ułatwieniem w trakcie przeprowadzania prac remontowo-budowlanych.

Jednocześnie, dobrym pomysłem jest pozostawienie studni nawet wtedy, gdy dostęp do wody się pojawia. W takiej sytuacji możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych – i korzystać ze studni na przykład do mycia auta czy podlewania ogrodu (zwłaszcza że wiele firm świadczących usługi komunalne zawiera w umowach klauzulę, że woda pitna nie może być zużywana między innymi do wyżej wskazanych celów). Często wręcz okazuje się, że koszty spadają naprawdę drastycznie.

Jeśli nie wiemy, jak powinno przebiegają poszczególne etapy budowy studni, dobrym pomysłem jest wynajęcie profesjonalnej ekipy, która się tym zajmie. Najczęściej wystarczy sprawdzić ogłoszenia – na przykład w sieci lub najbliższym markecie budowlanym.

studnia głebinowa

Ile kosztuje studnia głębinowa?

Wiercenie studni głębinowej wymaga odpowiedniego sprzętu, co wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. Jednocześnie, ten rodzaj dostępu do wody jest uznawany za najbardziej opłacalny z uwagi na łatwy dostęp do dobrej jakości wody. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że studnią głębinową można skutecznie obniżyć koszty eksploatacyjne wody. Dom zazwyczaj oznacza ogród, a ten – konieczność podlewania co roku latem.

Koszt wykopania studni głębinowej zależy od wielu czynników (między innymi stopnia twardości podłoża), jednak można przyjąć, że zwykle jest to koszt rzędu 110 do 150 zł za metr głębokości. Montaż pompy może spowodować dodatkowe koszty. Niewątpliwą zaletą odwiertu dla instalacji głębinowej jest możliwość poboru wody ze znacznej odległości od powierzchni ziemi – głębokość otworu może sięgać kilkudziesięciu metrów. Taka studnia wymaga jednak bardzo dobrej jakości pompy.

Jak zrobić studnie?

Kopanie studni głębinowej wymaga sporo pracy i przed rozpoczęciem warto zasięgnąć porady osoby doświadczonej. Wodę powinno pobierać się z określonej głębokości, o której decyduje nie tyle właściciel działki, co warunki, jakimi charakteryzuje się teren.

Studnia głębinowa sprawdza się zdecydowanie lepiej, jeśli ma stanowić jedyne lub podstawowe źródło wody dla domu. Jako że wodę pobiera się w takim przypadku ze znacznie większej głębokości, nie jest ona narażona na tak dużą ilość zanieczyszczeń jak w przypadku innych rodzajów studni. Dużo jest jednak uzależnione od warstwy wodonośnej i tego, z jakiej głębokości można bezpiecznie pobierać wodę.

Studnie głębinowe wymagają wykorzystania specjalistycznego sprzętu – ciężkiego lub ręcznego. Niestety, ten pierwszy może okazać się niemożliwym do wykorzystania – na przykład gdy ziemia jest zbyt grząska lub brak jest dostatecznej przestrzeni umożliwiającej przejechanie.

Kopanie studni należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Warto bowiem wiedzieć, że ma ono znaczenie z wielu różnych względów – między innymi dlatego, że konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości od takich elementów budowy infrastrukturalnej jak rowy czy szamba. Dla przykładu – najnowsze regulacje w tym zakresie mówią o 15-metrowej odległości studni od wspomnianego szamba. Rozpoczynając budowę studni, najpierw należy przebić wierzchnią warstwę gruntu specjalnym świdrem ślimakowym. To właśnie w tej fazie tworzy się przestrzeń odpowiednią pod umieszczenie rur o wybranej średnicy. Następnie, przechodzi się do zasadniczej części budowy studni – czyli przebicie się przez warstwę wodonośną. W następnej kolejności w studni umieszcza się rury filtracyjne. Aby zapewnić im stabilność, należy obsypać je żwirem. Do poboru wody służy specjalna pompa – i to właśnie teraz powinno się przeprowadzić jej montaż. Konieczny jest dobór odpowiedniego urządzenia – czyli takiego, którego wydajność będzie niższa od wydajności studni, a przy tym wysokość podnoszenia zapewni utrzymanie optymalnego ciśnienia wody (w ten sposób możliwe jest uzyskanie lustra wody na odpowiedniej wysokości). Istnieje również możliwość zastosowania zestawu hydroforowego, jednak charakteryzuje się on nieco innymi parametrami i powinien zostać odpowiednio dopasowany do potrzeb.

W tym momencie budowa studni jest niemalże zakończona. Należy jeszcze tylko osadzić w niej specjalny, betonowy korek, mający za zadanie oddzielić wodę pitną od tej niezdatnej do spożycia i oczyścić całość – wykorzystując pompę głębinową oraz specjalne środki na bazie chloru.

Kiedy warto zainwestować w studnię?

Jak wyżej wskazano, budowa studni jest dobrym wyborem dla większości domów wolnostojących. Może ona zasilać między innymi systemy nawadniania ogrodów, dzięki czemu ogólne koszty eksploatacyjne zostaną w dużej mierze obniżone.

Dodatkowo, własna studnia jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji awarii kanalizacji. W takim bowiem przypadku nie ma znaczenia, w jakim czasie usterka zostanie naprawiona – my możemy korzystać z własnej studni. Choć obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest głębinowy rodzaj studni, nie oznacza to, że inne jej typy nie mogą być użyte. Wszystko jest uzależnione od potrzeb, budżetu, jaki możemy przeznaczyć na stworzenie studni, a także miejsca, w którym ma ona powstać. Warto bowiem mieć na względzie, że na przykład studnia głębinowa musi spełnić szereg wymagań, które są jej stawiane przez przepisy obowiązującego prawa.

error: Treści są chronione